Five o’clock! Czyli pora na herbatę.

Five o’clock! Czyli pora na herbatę.

Zielona, czarna, czerwona, owocowa, aromatyzowana, ziołowa. Wybór jest wielki. Ale jaką herbatę wybrać dla siebie? Która będzie odpowiednia na lepsze trawienie, pobudzenie, ból brzucha? Oto mały przegląd herbacianego asortymentu.

Zielona

Świeże, suszone liście herbaty. Najlepsze walory smakowe uzyskuje się po zaparzeniu herbaty w temperaturze 60-80 stopni Celsjusza. Szczególnie poleca się parzenie w dzbanuszku i przelewanie naparu do filiżanki. Czas parzenia jest uzależniony od rodzaju suszu- im grubszy susz tym parzenie powinno trwać dłużej. Krótkie parzenie (około 3minut) powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami (taniną), więc napar jest orzeźwiający i pobudzający. Wydłużenie czasu parzenia z kolei daje nam napar o działaniu relaksującym (tanina niweluje działanie teiny). Warto pamiętać, że na smak herbaty wpływa również miękkość wody, którą zostaje zaparzona. Co ciekawe herbatę zieloną można parzyć wielokrotnie za każdym razem uzyskując napar o innym aromacie i innych właściwościach.

Co kryje zielona herbata?

Dobrze zaparzona zielona herbata potrafi lepiej pobudzać niż filiżanka porannej kawy, gdyż jest obfitym źródłem teiny, czyli herbacianego odpowiednika kofeiny – substancji zawartej w kawie. Pomimo podobnych właściwości teiny i kofeiny efekt uzyskany po wypiciu zielonej herbaty jest zdecydowanie łagodniejszy i dłuższy. Właściwości te sprawiają, że herbata zielona jest uzupełnieniem wielu diet odchudzających i wspomagających treningi wytrzymałościowe. W związku z powyższym, podobnie jak kawy, tak i herbaty nie powinno się pić na pusty żołądek, ponieważ stymuluje do wytwarzania kwasów trawiennych.
Poza pobudzaniem zielona herbata ma również inne działanie – przeciwutleniające. Jest bogata we flawonoidy, związki spowalniające procesy starzenia i zmniejszające ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Pozytywnie wpływają również na system immunologiczny i krążenie krwi (wzmacniają naczynia włosowate). Zielona herbata jest również skutecznym detoksykantem używanym w trakcie leczenia zatruć, ponieważ powoduje przyśpieszenie wydalania toksyn z organizmu.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!