icon

Getting all of the Nutrients you need simply cannot be done without supplements.

Nam libero tempore, cum soluta nobis eligendi cumque quod placeat facere possimus assumenda omnis dolor repellendu sautem temporibus officiis

+1 599 162 4545

5689 Lotaso Terrace, Culver City,
CA, United States

Dlaczego warto pić sok pomidorowy?

Dlaczego warto pić sok pomidorowy?

Bogactwo tych warzyw znane jest nie od dziś a jego źródłem jest likopen. Obecnie pomidory spożywane są głównie w postaci surowej jednak warto również zwrócić uwagę na soki.

 Co kryje w sobie sok pomidorowy?

Pierwszym i najważniejszym składnikiem soku jest likopen czyli naturalny przeciwutleniacz i barwnik któremu pomidory zawdzięczają swój piękny czerwony kolor. Likopen zapobiega wielu chorobom, w tym chorobom serca i niektórym nowotworom. U mężczyzn, regularne spożywanie przetworów pomidorowych o 43% zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. U kobiet natomiast picie soku pomidorowego może pomagać w zapobieganiu rozwoju raka piersi oraz szyjki macicy. Właściwości przeciwutleniające likopenu hamują również wzrost komórek nowotworowych raka płuc. Co ciekawe likopen zawarty w soku pomidorowym jest lepiej przyswajalny niż ten z nieprzetworzonych pomidorów.

 Pomidory są również doskonałym źródłem potasu odpowiadającego za regulację wodno-elektrolitową organizmu. Co ciekawe potas nie reguluje jedynie ciśnienia osmotycznego krwi ale także jest pomocny w odchudzaniu. Właściwa podaż tego elektrolitu jest niezbędna do prawidłowego spalania węglowodanów i białek.

 W soku pomidorowym możemy znaleźć również wapń, niezbędny budulec zębów i kości, regulujący napięcie nerwowe i kurczliwość mięśni niezbędny do prawidłowej pracy serca, jak równieżwitaminę C i witaminę A. Betakaroten jest szczególnie polecany dla kobiet, gdyż jest „witaminą piękności”. Jego właściwości zapobiegają m.in łamliwości włosów i paznokci oraz stymulują produkcję włókien kolagenowych poprawiających kondycję skóry. Witamina c natomiast ma silne działanie antyoksydacyjne dzięki czemu chroni organizm przed wolnymi rodnikami (właściwości przeciwnowotworowe). Ponadto kwas askorbinowy ułatwia gojenie się ran, reguluje ciśnienie krwi, obniża stężenie glukozy w stanach hiperglikemii, jest pomocny w utrzymaniu zdrowych dziąseł oraz ułatwia wchłanianie wapnia i żelaza.

 Dla kogo szklanka soku?

  • Dla osób palących papierosy- wysoka zawartość przeciwutleniaczy zmniejszy ryzyko wystąpienia nowotworów
  • Dla osób lubiących opaleniznę- Witaminy C i A złagodzą skutki poparzenia oraz zabezpieczą organizm przed wolnymi rodnikami powstałymi wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV
  • Dla osób zestresowanych- Witaminy i minerały znajdujące się w soku pomidorowym ułatwią regulacje ciśnienia tętniczego i ukoją nerwy.
  • Dla sportowców- sok pomidorowy spożyty po silnym wysiłku fizycznym przyśpiesza regenerację organizmu, reguluje spalanie węglowodanów i białek, wpływa korzystnie na regenerację mięśni.
  • Dla dbających o urodę
  • Dla chorych na osteoporozę- z uwagi na dużą zawartość wapnia i obecność likopenu mającego wpływ na gęstość mineralną kości
  • Dla chorych na nadciśnienie

 Jak wybrać najzdrowszy sok?

Przy zakupie soku pomidorowego ważnym elementem jest czytanie etykiety. Watro zwrócić uwagę na zawartość soli, konserwantów, cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. Te, zawierające któryś z powyższych składników należy odstawić na półkę. Obecnie dostępne są soki o obniżonej zawartości sodu lub całkowicie pozbawione soli. Pamiętajmy by wybierać tylko naturalne soki o krótkim terminie przydatności. Ciekawą propozycją są soki z dodatkiem suszonych ziół lub chilli które dodatkowo wpływają korzystnie na przemianę materii.

 Podsumowując sok pomidorowy jest idealnym trunkiem do wzniesienia toastu: „Na zdrowie!”. 

Piśmiennictwo

  • Ciborowska H, Rudnicka A, Dietetyka, PZWL, Warszawa 2010
  • Czerwińska D, Gulińska E, Podstawy żywienia człowieka, WSiP, Warszawa 2010, s.192
  • Gawęcki J, Hryniewiecki L, Żywienie człowieka: Podstawy nauki o żywieniu. T. 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wrszawa 2006
[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!